Střezovská rokle

04.04.2011 11:14

Neodolali jsme krásnému počasí a vydali se na výlet. Také trochu jako trenink na treky, které se nezadržitelně blíží. V našem polnatém okolí se nachází rokle, kde se čas zastavil. V roce 2008 zde byla i umístěna cedule o přírodní památce, tím ovšem zřejmě vše končí a žlutou turistickou značku si odnesl čas.

Po několika polních kilometrech jsme zalezli do rokle, která je uprostřed polí jako obrovská 30-50-ti metrová díra s různými výběžky a nestačili jsme koukat. Na člověka tu dopadne stoletá moudrost zdejších stromů a cítí se strááášně malinkej. Rozhostil se tu neskutečný klid. Cestička ještě znatelná a na různě popadaných stromech se dala místy najít i žlutá značka. Procházeli jsme tímto pralesem s určitou úctou, občas jsem musela napodobit holky a dát se na všechny čtyři, podlézat, přelézat popadané kmeny a odvážit se vystoupat do stráně po žebříku, který toho jistě hodně zažil. Za války byla tato rokle skvělou schovkou pro partyzány a tak je tu nekonečné množství úkrytů i zasypaných a tudíž nebezpečných.

Toto vzácné prostředí nepochopitelně ničili i v tento den týpci na čtyřkolkách, kterým tento terén a stráně připadaly jako úžasný prostor na rozjíždění a ničení svahů. Ach jo :-(

Zhruba po někola stech metrech jsme se vyškrábali nahoru na pole a svištěli k domovu. Čtyřkolky nás předjely a několikrát se po nás zkoumavě ohlédli. Zřejmě jim neušlo mé focení :-/ Nu což. V nás rokle zanechala nezapomenutelnou vzpomínku a jistě se tam někdy vydáme znovu. :-)

kessadr.rajce.idnes.cz/Strezovska_rokle/